Kuidas istutada

Kuidas istutada viljapuid?

Haruta juurepalli kindlasti veidi lahti. Kui märkad, et juured on keerdus siis kindlasti tuleb need lahti harutada niipalju kui võimalik. Kui juurepalli lahti ei harutata siis puu ei saa jõudsalt kasvada ja juuri õiges suunas mulda ajada, nii võib juhtuda ka see, et viie aasta möödudes võib tuul taime ümber lükata ja juurepall on endiselt ümar.


Kui tegu on paljasjuurse puuga ja istutatakse kuival ajal siis soovitame enne istutamist hoida 24h vees, et puu saab endasse piisavalt vedelikku. Puu istutamisel tuleks jälgida, et pookekoht jääb maa peale mitte mulla alla. Kui pookekoht jääb maa sisse, siis see puu ei saa elujõudu aga ei sure ka ära.


Istutusaukku soovitame lisada aiamulda kompostiga mida müüakse erinevates ehituspoodides. Mida suurem on puu suurus tulevikus seda suurem võiks olla hea mulla kogus istutusaugus, et puul oleks pikaks ajaks toitainerikas pinnas.

Aseta puu istutusauku nii, et puu oleks ainult kuni juurekaelani. Väldi tüve matmist mulla alla see võib tekitada mädanikku ja muid haigusi.


Istutades suru kinni muld, et juurte ümber ei jääks liigset õhku.


Kui tundub, et puu vajab toestamist näiteks tuulte, tormide ja muude ilmastikutingimuste pärast või soov kindlalt puud sirgelt kasvatada siis tasuks panna ka toestusvaiad mis võiks olla seal 2-4 aastat.


Väga, väga tähtis on kastmine peale istutamist eriti kuival ajal aga ka siis kui näete, et sajab juba nädalaega vihma ja arvate, et ei pea kastma. Kastmise eesmärk on ka see, et puule selgeks teha kus tuleb talle toitaine ja puu saab oma juured vastavalt sellele mulda ajada ja tulevikus kui puu on juba suurem ja on kuivem periood teab puu kus suunalt endale toitaineid varuda.

Esimesel istutusjärgsel nädalal peaks kastma iga päev, teisel nädalal üle päeva jne. vee kogus võiks olla ca 10 liitrit kastmis korral.

Lehtides tarbib puu kordades rohkem vett, seetõttu peab eriti esimesel aastal terve hooaja puud jälgima, et veepuudust ei tekiks.


Esimesed paar aastat võiks puu ümber teha kastmisnõgu, et kastmisel vesi puu juurest ära ei voolaks.


Istutades kevadel tuleks puule lisada kevadväetist, mis aktiveerib mulla elustikku

Istutades sügisel tuleks puule lisada sügisväetist, mis aitab vastu pidada talvekülmadele ja raskematele ilmastikutingimustele.


Puid ja muid taimi soovitame väetada kevadel juba aprillis kevadväetisega ja sügisväetist võiks panna esmakordselt juba augusti algusest kuna see valmistab puud ette talveks ja aitab puul järgmiseaasta õiepungasi kasvatada.